راهنمای انتخاب کفپوش

نویسنده :‌ مدیر سایت

بيشتر اوقات زمانى كه طراحى يك فضا را آغاز مى كنيم به مبلمان ، پرده ها، اكسسورى ها و... مى انديشيم و كمتر به فكر  رنگ و طرح  پوشش كف هستيم .غافل از آنكه اين عنصر به ظاهر ساده چه تاثيرات بزرگى بر دكوراسيون يك فضا دارد. در اين مطلب به چند نكته درباره كفپوش و تأثير آن در چيدمان فضا مى پردازيم.
 
اگر فضا را كوچكتر بخواهيم !
به كار بردن كفپوشهايى با طرح هاى بزرگ،يا استفاده از پوشش هاى متفاوت براى كف در يك فضا ( استفاده از قالى و قاليچه، مخصوصا با رنگ ها و طرح هاى متفاوت)فضا را كوچك تر از آنچه هست نشان مى دهد . 

پوشش كف و ارتباط آن با ارتفاع فضا 
به كاربردن كفپوشى با بافت درشت يا پرز بلند ، سبب مى شود اين پوشش در چشم بيننده نزديك تر ديده شود. همين تأثير سبب مى شود تا فاصله كف تا سقف هم كمتر به نظر آيد . 

كف پوش تيره تر از ديوارها
اگر رنگى كه براى پوشش كف انتخاب مى شود رنگى ساده ، هماهنگ و تيره تر از ديوارها باشد ، فضا گرم و صميمى مى شود.

اگر بخواهيم فضا بزرگتر ديده شود
انتخاب پوششى يك دست و با رنگى ساده ، بدون طرح با بافتى نرم سبب مى شود فضا بزرگتر به نظر آيد و اين تأثير با ادامه اين پوشش به ديگر راهروها و اتاق ها بدون انقطاع بيشتر مى شود.

تقسيم بندى فضاها 
ا
گر فضايى كه در اختيار داريد بسيار بزرگ و وسيع است ، بهترين كار براى تقسيم بندى فضا استفاده از پوشش هاى متنوع در كف است . مى توانيد از انواع قالى و قاليچه براى مشخص كردن قسمت نشيمن، غذاخورى و ديگر فضاها استفاده كنيد .

كفپوش روشن تر ديوارها 
ب
ه كار بردن رنگ روشن براى كف سبب مى شود تا كف نورانى و درخشان بنمايد . انتخاب رنگى ساده، هماهنگ و روشن تر از ديوارها به كامل شدن اين حس كمك مى كند.

كاربرى كفپوش بنابر نوع فعاليت
يك فضا مى تواند براى فعاليتهاى گوناگونى استفاده شود: از پذيرايى از مهمانان رسمى تا خوردن غذا، خوابيدن، تفريحات و سرگرمى هايى مانند نقاشى و موسيقى و ... بنابراين بهتر است تا پوشش كف هر فضا را بنابر نوع فعاليتى كه در آن انجام ميشود انتخاب كنيد.مثلاً پوششى كه براى آشپزخانه يا قسمت غذا خورى انتخاب مى كنيد بهتر است قابليت شيتشو داشته باشد . 
اما نكته مهمى كه در اين ميان بايد مورد توجه قرار گيرد ، هماهنگ كردن اين پوشش ها از نظر رنگى است.چرا كه قاعدتا جنس پوشش ها باهم متفاوت خواهد بود . همچنين مى توان كف پوشها را براى محافظت از سرما در مناطق سردسير، محافظت از گرما در مناطق گرمسير و جلوگيرى از انتشار صدا انتخاب كرد . 

هماهنگ كردن فضا بر اساس پوشش 
يك فرش زيباى ايرانى با رنگهاى متنوع ، زمينه مناسبى براى انتخاب ديگر رنگهاست. معمولاً بهتر است تا سه رنگ غالب از رنگهاى فرش را براى مبلمان ، پرده ها و ... انتخاب كنيد . 
براى اين كار مى توانيد روش هاى زير را به كار گيريد: نخستين رنگ غالب در فرش را در نظر بگيريد و تركيب آن رنگ را با رنگ سفيد براى ديوارها به كار ببريد. دومين رنگى را كه در فرش نمود دارد ، براى پرده ها و روكش مبلمان استفاده كنيد. براق ترين رنگ موجود در فرش را براى اكسسورى (كوسن ها و گلدان ها ، شمع ها ، تابلوها و ... مورد استفاده قرار دهيد .

بازدید : 3266